آنلاین 56
يكشنبه 13 آذر 2722
سازمان خَبات کردستان ایران
کره شمالی تأسیسات آزمایش هسته‌ای خود را از بین می‌برد

 


کره شمالی اعلام کرد که در راستای تعهدات پیشین این کشور مبنی بر عدم تکرار آزمایش هسته‌ای، این کشور تأسیسات آزمایش هسته‌ای خود را در فاصله روزهای دوم تا پنجم خرداد از بین خواهد برد.


خبرگزاری رویترز روز شنبه 21 ارديبهشت به نقل از خبرگزاری رسمی دولتی کره شمالی گزارش داد که در جریان این رخداد همه تونل‌های این تأسیسات منهدم خواهد شد و ورودی‌های آن نیز مسدود می‌شود. ضمن آن که همه امکانات نظارتی، ساختمان‌های تحقیقاتی و محل‌های حفاظتی این تأسیسات نیز از بین می‌رود.


این گزارش می‌گوید: «سازمان سلاح هسته‌ای و دیگر سازمان‌های مربوطه اقدامات فنی لازم را برای از بین بردن تأسیسات آزمایش هسته‌ای جمهوری دموکراتیک خلق کره شمالی در راستای شفاف‌سازی و اطمینان‌بخشی نسبت به عدم تکرار آزمایش هسته‌ای انجام می‌دهند.»


تصمیم پیونگ‌یانگ چند روز پس از آن اعلام شد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر داد وی روز ۱۲ ژوئن، برابر با ۲۲ خردادماه، با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور دیدار خواهد کرد. 


این نخستین دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی در تاریخ به شمار می‌آید که پس از دهه‌ها خصومت شاید بتوانند روابط بهتری را تجربه کنند.


 


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه گفت که کره شمالی اگر با تسلیم سلاح‌های هسته‌ای خود موافقت کند می‌تواند در انتظار «آینده‌ای سراسر صلح و رفاه باشد».
تاریخ منتشر شدهت: 2018-05-13 09:52:22
بخش ( اخبار جهان )

مصاحبه

سیاسی